czwartek, 05 sierpnia 2021
-A A +A

Wysoki kontrast

Seniory 70 plus "Solidarnościowy Korpus Wsprcia Seniorów

Dobrowolna kwarantanna i izolacja„Dzielnicowy Zespół Wsparcia”

Misja OPS

 

Znak Fundusze Eurpejskie, Flaga Polski, Flaga UE

Senior plus

  

Logo Epuap

  

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Archiwum aktualności
DrukujDrukujPDFPDF
27.01.2021
Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie

W styczniu 2021 roku w Wawerskim Ośrodka Wsparcia, rozpoczął pracę Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego (NPO) w Wawrze. Jest to jeden z dziewięciu NPO działających na terenie Warszawy w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Informacji Społecznej CIS.

Termin „nieodpłatne poradnictwo obywatelskie” dotyczy zagadnień związanych ze wsparciem i edukacją osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i same nie potrafią znaleźć odpowiednich rozwiązań.

Doradca obywatelski analizuje sytuację życiową osoby potrzebującej wsparcia, pomaga w dotarciu do źródeł jej problemu, ustala z nią priorytety i kolejność działań, wskazuje możliwe rozwiązania i ich konsekwencje. W razie potrzeby doradca wspólnie z zainteresowanym sporządza plan działania oraz deklaruje chęć pomocy przy jego realizacji. Osoba uprawniona do bezpłatnej porady samodzielnie podejmuje decyzje co do wyboru jednej ze wskazanych ścieżek. Prowadzi to do podniesienia świadomości prawnej obywateli. Poznają oni swoje prawa i obowiązki. Zaczynają także rozumieć konsekwencje dokonanych wyborów i decyzji.

Celem NPO jest uaktywnianie osób zwracających się o pomoc i wspieranie ich w zapobieganiu kolejnym problemom.

Dotychczasowe doświadczenia doradców obywatelskich związanych ze Stowarzyszeniem CIS wskazują, że do najczęściej spotykanych w Warszawie problemów należą:

  • sprawy mieszkaniowe, zadłużeń,
  • upadłości konsumenckiej,
  • prawa rodzinnego i zabezpieczenia społecznego.

Porady obywatelskie są udzielane BEZPŁATNIE, przy spełnieniu zasad poufności oraz przy zachowaniu wszelkich standardów etycznych.

Może z nich korzystać każda osoba potrzebująca z terenu Warszawy (nie ma rejonizacji dzielnicowej). W razie potrzeby, NPO ma również możliwość udzielania wsparcia mieszkańcom z terenu całej Polski.

Jeżeli w codziennej pracy spotykacie Państwo osoby, które mogą potrzebować pomocy ze strony doradcy obywatelskiego, proszę o kierowanie Ich do NPO oraz o zachęcanie do korzystania z usług NPO.

 

Doradca obywatelski

Małgorzata Borkowska-Koczyk

e-mail: npongo26wawer@um.warszawa.pl

Poniedziałki: 15.00-19.00,

Wtorki - piątki – 12.00-16.00.

Ul. Żegańska 2c

Warszawska infolinia do zapisów telefonicznych: 19 115 w. 8 (porada obywatelska).