W grudniu 2021 roku na terenie Dzielnicy Wawer rozpoczęło działalność Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Z usług Centrum mogą skorzystać:
• dzieci i młodzież od 6 do 21 roku życia (pierwsze spotkanie z psychologiem musi być przed 18-stymi urodzinami) wraz z rodzicami,
• warunkiem koniecznym jest zamieszkiwanie w Dzielnicy Wawer.
Udzielana pomoc jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
W ciągu kilku lat zaplanowano objęcie bezpłatną pomocą 480 wawerskich dzieci i młodzieży oraz 617 rodziców/opiekunów.
Zachowania dziecka wskazujące na potrzebą skorzystania z pomocy psychologicznej:
- niekontrolowane wybuchy emocji (zwłaszcza złości i gniewu),
- niska samoocena,
- trudności wychowawcze,
- problemy w kontaktach z rówieśnikami,
- trudności z adaptacją w nowym środowisku,
- lęki, podejmuje zachowania autoagresywne, dziecko wyraża taką potrzebę nie podając przyczyny.
Etapy udzielania pomocy:
- Centrum Koordynacji 512-266 463 – kontakt z rodziną następuje max w ciągu 72 godzin od przyjęcia zgłoszenia przez Centrum Koordynacji;
- Zespół Pierwszego Kontaktu (Psychologowie) – 3 Psychologów + Koordynator Zespołu nadzorujący merytorycznie pracę Psychologów. Zespół opracowuje diagnozę i udzielają wsparcia. Zespół po odbyciu 3 do 6 spotkań (w tym wizyta w domu) opracowuje tzw. Indywidualny Plan Zdrowienia – zadania i działania potrzebne do zrealizowania w procesie zdrowienia. Psycholog staje się Opiekunem procesu zdrowienia danej rodziny i wspiera ją podczas całego uczestnictwa w projekcie na wszystkich poziomach.
- Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka (IP CZD)
- I Poziom referencyjny (Psychoterapia) – prowadzona w ścisłej współpracy z rodziną dziecka i całym jego środowiskiem min. ze szkołą. Jeśli zaistnieje taka potrzeba możliwa jest także wizyta psychoterapeuty w miejscu zamieszkania dziecka. Dzieci/młodzież mogą też skorzystać ze wsparcia terapeuty środowiskowego, czyli osoby, która pomaga młodym ludziom zrozumieć mechanizmy swojego zachowania, znaleźć w sobie siłę do przezwyciężenia trudności, z jakimi się zmagają. Terapeuta robi to poprzez zaangażowanie rodziny i środowiska szukając rozwiązań, które pomogą młodym ludziom wyjść z kryzysu.
- II Poziom referencyjny (Psychiatria) – Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Oddział Dzienny dla dzieci i młodzieży.
Ważne:
- wsparcie Centrum nie dotyczy dzieci i młodzieży ze spektrum (autyzm, Asperger etc.) z uzależnieniami, z niepełnosprawnością intelektualną oraz poważnymi zaburzeniami zachowania.
Kalendarium
21 lutego 2022 roku – spotkanie na Platformie MS Teams dot. projektu
Ulotka ŚCZPdim – broszura (.pdf)