piątek, 26 kwietnia 2019
-A A +A

Wysoki kontrast

 

Fundusze Europejskie

Senior plus

Zajęcia gimnastyczne

DrukujDrukujPDFPDF

 Zajęcia ruchowe

"Zdrowy kręgosłup"  zajęcia mają charakter zarówno profilaktyczny, jak i terapeutyczny. Brak ruchu powoduje, że mięśnie tracą elastyczność i przestają prawidłowo utrzymywać kręgosłup. Ćwiczenia zapobiegają bólom kręgosłupa i wzmacniają mięśnie posturalne. Składają się z rozgrzewki, sesji głównej i rozciągania połączonego z relaksacją. Ćwiczenia należy robić spokojnie, w równym tempie, zachowując miarowy oddech. Kluczową rolę gra rozciąganie i uelastycznienie mięśni – wspomaga ono zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększa dotlenienie i ukrwienie mięśni, a efektem jest brak późniejszych kontuzji.

  • Zdrowy kręgosłup Materac - są to zajęcia dedykowane głównie dolnym odcinkom kręgosłupa, obręczy biodrowej i kończynom dolnym.
  • Zdrowy kręgosłup Krzesło - zajęcia skupiające się na górnych partiach kręgosłupa, obręczy barkowej i kończynach górnych.

FITBALL- ćwiczenia ogólnokondycyjne z wykorzystaniem piłek różnej wielkości.

TRENING STACYJNY- stanowi formę rozwijania sprawności ogólnej organizmu, usprawnia podstawowe cechy motoryczne, takie jak: wytrzymałość, szybkość, gibkość, zwinność i koordynację. Trening stacyjny, zwany również treningiem obwodowym, to właściwy sposób zaplanowania ćwiczeń, które następują po sobie. Jest to trening stosowany z różnym natężeniem, o różnej częstotliwości i z różnym przeznaczeniem. Taki trening korzystnie wpływa na zwiększenie wytrzymałości i odporności organizmu na zmęczenie. Trening obwodowy polega na wykonaniu zestawu ćwiczeń po kolei, jedno po drugim. Po zakończeniu wykonywania wszystkich, czyli obwodu jest czas na odpoczynek. Następnie powtarzamy obwód zaczynając od ćwiczenia pierwszego i w tej samej kolejności przechodzimy do następnych zadań.

Grunt to dobra równowaga - Ćwiczenia równoważne angażują mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację i równowagę ciała. Ćwiczenia tego typu stanowią również doskonałą szkołę czucia głębokiego. Czucie głębokie to zmysł orientacji ułożenia ciała w przestrzeni bez kontroli wzrokowej. Zmysł ten bazuje na informacji ze specjalnych receptorów (proprioceptorów) rozmieszczonych w mięśniach, ścięgnach, więzadłach i torebkach stawowych. Informacje płynące z receptorów czucia głębokiego są niezwykle ważne dla utrzymania równowagi, płynności i pewności ruchu. Prawidłowa reaktywność proprioceptorów  odgrywa również bardzo dużą rolę w zapobieganiu konfuzjom (w uproszeniu wygląda to tak, że informacje z receptorów czucia głębokiego w przypadku np. stąpania po nierównym podłożu wywołują reakcję w postaci napięcia mięśni stabilizujących całe ciało lub konkretny staw).

W zdrowym ciele, zdrowy duch – konsultacje z fizjoterapeutą, praca indywidualna seniora pod okiem fizjoterapeuty

Czas dla Ciebie – indywidualna praca seniorów na Sali z wykorzystaniem dostępnych przyborów i urządzeń.